Eylül 10, 2021 ,

Nafaka nedir, çeşitleri nelerdir?

Nafaka Nedir?
Boşanma davası sırasında ya da boşanma davası sonuçlandıktan sonra mahkeme kararı ile verilen eşin eski eşe ödemekle zorunlu olduğu aylık maddi ödenektir. Nafakanın birden fazla çeşidi bulunmakta ve her nafaka çeşidine göre ayrı ayrı şartları da bulunmaktadır. Kanunda sayılan şartların bulunması halinde ancak mahkeme tarafından nafaka bağlanabilir.

Nafaka Çeşitleri
Tedbir Nafakası: Boşanma davası devam ederken yoksulluğa ve yaşam standartları düşecek olan taraf adına hakim geçici önlemler almalıdır. Tedbir nafakası, dava devamında geçici velayetin verilmiş olduğu ebeveyn lehine ya da boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan taraf adına ödenecek olan geçici aylıktır. Tedbir nafakası geçici bir nafaka çeşididir. Tedbir nafakasının ödeme süresi boşanma davasının sonuçlanıncaya kadar devam eder.

Yoksulluk Nafakası: Tarafların boşanması ile yoksulluğa düşecek olan eşin ve daha az kusurlu olan eşin talep edeceği aylıktır.

İştirak Nafakası: Çocuğun eğitim, bakım, sağlık ve okul masraflarını karşılayan aylığın ödenmesidir. Çocuğun velayetini alan tarafa karşı taraf iştirak nafakası ödemekle yükümlüdür.