TÜRKİYE İLE İNGİLTERE ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI NELER GETİRİYOR?

TÜRKİYE İLE İNGİLTERE ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI NELER GETİRİYOR?

26.01.2021

TÜRKİYE İLE İNGİLTERE ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI NELER GETİRİYOR?

Birleşik Krallık 31 Aralık 2020 itibariyle Avrupa Birliğinden çıktı. Böylece Avrupa Birliği ile diğer ülkeler arasındaki Gümrük Birliği anlaşmaları da Birleşik Krallık için sona ermiş oldu. Türkiye ile Birleşik Krallık arasından imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ticarete ilişkin  yeni gümrük tarifeleri ve vergi uygulamasına geçilmeden kesintisiz olarak ticaretin aynı koşullarda devamı sağlanmış oldu.

Anlaşma ile mal ticareti kapsamındaki ürünlere uygulanan gümrük vergi muafiyeti ve diğer unsurlar korunuyor ve İngiltere’ye yapılan ihracatın yaklaşık %75 vergi yükü ve dolaylı olarak yaklaşık 2,4 milyar dolar zarar riski ortadan kalkmış oldu.

Serbest Ticaret Anlaşması başta otomotiv, tekstil ve diğer üretim sektörleri için büyük bir fayda sağlıyor.

Beyaz eşya gibi ürünlerin  ihracatında eğer anlaşma imzalanmasaydı %2 ila %14 arasında vergi uygulanacak iken şimdi gümrük muafiyeti devam edecek ve herhangi bir vergi ödenmeyecek.

Anlaşma tüm sanayi ve tarım ürünlerini kapsıyor, işlenmiş veya işlenmemiş tarım ürünü ayırımını yapmıyor.

 

İngiltere İhracatta 2. Sırada

Türkiye, Almanya’dan sonra en fazla ihracatı İngiltere’de yapıyor. 2019’da İngiltere’ye yapılan toplam ihracat 11.5 Milyar Dolar. İthalat miktarı ise 5.6 milyar Dolar.

İngiltere’nin Türkiye’de yaklaşık 11.6 Milyar Dolarlık yatırımı bulunuyor.

 

İngiltere ile Türkiye arasındaki toplam ticaretin %10 u Ford’dan

Türkiye’de üretilen Ford Transit ticari araçları iki ülke arasındaki toplam ticaret hacminin %10’unu teşkil ediyor. İngiltere’de üretilen motorlarla Türkiye’de montajı yapılan ticari araçlar İngiltere ve Avrupa’ya ihraç ediliyor.

Diğer otomotiv üreticilerine yapılan ihracat ve satış sonrası ürün ihracatı birlikte İngitere otomotiv sanayinde Türkiye için önemli rol oynuyor.

 

Hizmetler, yatırımlar ve tarım tavizleri ile ilgili niyet mutabakatı da anlaşmaya eklendi

Dış ticaret hacmini daha da arttırmak ve öncesine göre daha nitelikli ticaret ortamı sağlamayı hedefleyen bu anlaşmanın kapsamı sadece sanayi ve tarım ile sınırlandırılmış olmayıp, Serbest Ticaret Anlaşması’na eklenen bir hüküm ile anlaşma kapsamına hizmetler, yatırımlar, tarım tavizlerinin de dahil edileceğini, yakın zamanda bu başlıklarda da gelişme gösterileceği konusunda mutabakata varıldı.

 

Anlaşma Birleşik Krallığın beşinci büyük serbest ticaret anlaşması

İngiltere bugüne kadar 62 ülke ile serbest ticaret anlaşması imzaladı. Türkiye ile imzalanan anlaşma Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç’ten sonra 5. Büyük ticaret anlaşması

 


Gemi Sicili Nedir ?
Gemi Sicili Nedir ?
“Gemi sicili, gemilerin kaydına mahsus bir kütüktür. Kanun iktisadi bakımdan önemi haiz ve üçüncü şahısları ilgilendiren bazı hukuki münasebetlerin aleni hale getirilmesini arzu
DEVAMINI OKU>
Gemi Sicili Bağlama Kütüğü
Gemi Sicili Bağlama Kütüğü
Gemi sicili, gemilerin kaydına mahsus bir kütüktür. Kanun iktisadi bakımdan önemi olan ve üçüncü şahısları ilgilendiren bazı hukuki ilişkilerin aleni hale getirilmesini istemiştir. G
DEVAMINI OKU>
Hedeflerinize ulaşabilmek için
ticari bakış açısı ile hukuki uzmanlığı
birleştirerek yaratıcı ve pratik
çözümler öneriyoruz.
İLETİŞİM