EMLAKÇI KİMDİR?

EMLAKÇI KİMDİR?

17.05.2021

EMLAKÇININ HUKUKİ MAHİYETİ

Her geçen gün büyüyen inşaat sektörü beraberinde ona bağlı diğer iş kollarını da etkilemiş bulunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerimizde kiralık veya satılık ev-arsa arayan vatandaşlar bunu bir emlakçı aracılığıyla gerçekleştirmektedir.
Emlakçılar, Borçlar Kanunu’nun simsarlık hükümlerine tabidir.

Simsarlık sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili maddesinde, “Simsarlık sözleşmesi, simsarın taraflar arasında bir sözleşme kurulması imkânının hazırlanmasını veya kurulmasına aracılık etmeyi üstlendiği ve bu sözleşmenin kurulması hâlinde ücrete hak kazandığı sözleşmedir” şeklinde tanımlanmıştır. (TBK: m.520)
Bu çerçevede klasik emlakçılık faaliyetini (taşınmaz simsarlığı) “bir taşınmazın üzerinde ayni veya şahsi bir hakkın (satış, kiralama v.b.) kurulması amacıyla gerçekleştirilen aracılık faaliyeti”olarak tanımlanayabiliriz. 
Emlakçı ile yapılacak olan sözleşme (Taşınmaz simsarlığı sözleşmesi) yazılı olarak yapılmalıdır.Bu bir geçerlilik şartıdır. Sözlü olarak bu sözleşmenin yapılması durumunda sözleşme geçersiz olacaktır.
Emlakçılık sektöründe çalışan vatandaşlarımızın sıkça rastladığı bir durum da emlakçının (simsarın) aradan çıkarılmak suretiyle ana sözleşmenin kurulmasıdır.Emlakçının, usulüne uygun sözleşmesi varken iş sahibi tarafından aradan çıkarılması nedeni ile emlakçılık (simsarlık) ücretinden mahrum bırakılması durumunda Yargıtay, emlakçının ücrete hak kazanacağı görüşündedir.
Emlakçının ücrete hak kazanması için kurulmasına aracılık ettiği sözleşmenin geçerli olarak kurulması gerekmektedir. Emlakçı bu sözleşme kurulmadığı takdirde ücret talep edemez. Ancak emlakçı sözleşmenin kurulması aşamasında herhangi bir gider yapmış ise bu durumun önceden kararlaştırılımış olması koşuluyla; emlakçı, aracılık ettiği söz konusu sözleşme kurulmasa dahi yaptığı giderleri talep edebilir.


KOD 29 İçin SGK Genelgesinde Değişiklik Yapıldı
KOD 29 İçin SGK Genelgesinde Değişiklik Yapıldı
SGK, işçilerin yeni işe girmesini zorlaştıran kod 29 konusundaki mağduriyeti gidermek için genelgede değişiklik yaptı.
DEVAMINI OKU>
Çalışma İzin Harçları
Çalışma İzin Harçları
492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleri
DEVAMINI OKU>
Hedeflerinize ulaşabilmek için
ticari bakış açısı ile hukuki uzmanlığı
birleştirerek yaratıcı ve pratik
çözümler öneriyoruz.
İLETİŞİM