BOŞANMA SÜRECİ DANIŞMANLIĞI

BOŞANMA SÜRECİ DANIŞMANLIĞI

17.05.2021

'Boşanma Süreci Danışmanlığı Yaygınlaştırılacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "Boşanma süreci danışmanlığı hizmetinin sayısını artırmak, yaygınlaştırmak istiyoruz. Adalet Bakanlığımızla da ortak çalışacağız, boşanmayı düşünen bütün çiftlere bu danışmanlığı verelim istiyoruz." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Cafe Down'u ziyaretinin ardından Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne geçerken minibüste basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Bakan Kaya, evlilik öncesi ve boşanma süreci danışmanlığı hizmetine yönelik soru üzerine de şunları kaydetti: 

"Yaklaşık 500-550 bin kişiye evlilik öncesi eğitimleri verdik. Türkiye Belediyeler Birliğiyle de protokol yaparak, evlenecek tüm çiftlere bu eğitimleri vermek istiyoruz. Bu konuda bir kitap hazırlığı yapıyoruz şimdi. Biliyorsunuz bazı belediyelerin kitapları çıktı, çok fazla tartışmalara yol açtı.

Biz istiyoruz ki, Bakanlığımızın onayladığı güzel bir kitabı bütün belediyelerimizde çiftlere verelim, çiftleri eğitimden geçirelim. Çünkü evliliğin getirdiği sorumlulukları hissederek, hayatın bütün yönleriyle o evliliğe adım atabilsinler istiyoruz. Çünkü zorlukları, kolaylıkları var. Evlilik sadece güzel günlerin yaşandığı dönemler olmuyor."

Kaya, daha güçlü, sağlıklı yuvalar kurulabilmesi için çiftlerin zorluklara da hazırlanarak evliliğe adım atmasının önemine işaret etti.

Buna karşılık çiftlerin boşanma düşüncesine geldiği aşamada da Bakanlıkça boşanma süreci danışmanlığı hizmetlerinin verildiğini ifade eden Kaya, "Boşanma süreci danışmanlığı hizmetinin sayısını artırmak, yaygınlaştırmak istiyoruz. Adalet Bakanlığımızla da ortak çalışacağız, boşanmayı düşünen bütün çiftlere bu danışmanlığı verelim istiyoruz. Çünkü bizim yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 9 bin kişi boşanma süreci danışmanlığı almış ve yüzde 38'i boşanmaktan vazgeçmiş." dedi.

Bu oranın çok önemli olduğuna dikkati çeken Kaya, "Bu kadar başarılı olabiliyorsa bu sistem bu konuda ciddi bir çalışma yapmamız lazım ve Adalet Bakanlığımızla birlikte bu konuyu çalışarak, danışmanlık sürecini yaygınlaştıracağız inşallah." ifadelerini kullandı.

ürkiye genelinde 8 bin 43 çift, boşanma süreçlerinde yardım almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sağladığı danışmanlık hizmetinden faydalandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, 2012'de hayata geçirilen "Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı" hizmeti ile ani verilen kararlar nedeniyle yuvaların dağılmasının önüne geçilmeye çalışılırken, ciddi sorunların yaşandığı, şiddet gibi problemler nedeniyle kurtarılması mümkün olmayan evliliklerde de boşanma süreçlerinin danışmanlar aracılığıyla daha sağlıklı sonuçlandırılması amaçlanıyor.

Bakanlığın ağırlıklı olarak Sosyal Hizmet Merkezleri üzerinden verdiği danışmanlık hizmetinde, çiftler ile birlikte çocuklarına da psikolojik destek sağlanıyor.

Seanslar şeklinde ilerleyen "Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı" hizmeti, boşanma öncesi, boşanma süreci ve boşanma sonrası danışmanlık olmak üzere 3 kısımda veriliyor.

6 bin çift düşünce aşamasında başvurdu
Bakanlığın verilerine göre, danışmanlık hizmetinin başladığı süreçten günümüze kadar il müdürlükleri ile Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuran 8 bin 43 çifte destek verildi.

Destek kapsamında ailevi problemler yaşayan, boşanmayı düşünen 6 bin 837 çifte, boşanma öncesi ve sırasında psikolojik danışmanlık verilirken, boşanan bin 206 çift de "boşanma sonrası danışmanlık" hizmetinden faydalandı. Ayrıca Bakanlık tarafından "Aile ve Boşanma Süreci Danışmanı" olarak görev yapacak 432 meslek elemanına hizmet içi eğitim sunulurken, aile danışmanlığının meslek kategorileri arasında yer almasına yönelik çalışmalar da tamamlandı.

 


KOD 29 İçin SGK Genelgesinde Değişiklik Yapıldı
KOD 29 İçin SGK Genelgesinde Değişiklik Yapıldı
SGK, işçilerin yeni işe girmesini zorlaştıran kod 29 konusundaki mağduriyeti gidermek için genelgede değişiklik yaptı.
DEVAMINI OKU>
Çalışma İzin Harçları
Çalışma İzin Harçları
492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleri
DEVAMINI OKU>
Hedeflerinize ulaşabilmek için
ticari bakış açısı ile hukuki uzmanlığı
birleştirerek yaratıcı ve pratik
çözümler öneriyoruz.
İLETİŞİM